Statystyki licytacji komorniczych nieruchomości
Listopadowe dane dotyczące rynku nieruchomości napawają optymizmem – w większości segmentów liczba licytacji komorniczych wykazuje wyraźny trend spadkowy. Jest to pozytywny sygnał świadczący o poprawie stabilności finansowej wielu właścicieli nieruchomości oraz lepszej kondycji rynku kredytowego.
Jednakże nie wszystkie sektory odnotowują tę samą tendencję. Wyjątek stanowią działki, gdzie zauważamy systematyczny wzrost liczby licytacji komorniczych. Zbliżamy się do poziomu 500 licytacji miesięcznie, co może być efektem rosnących kosztów utrzymania gruntów, problemów z ich zagospodarowaniem lub zawirowań w obszarze planów zagospodarowania przestrzennego.
Licytacje komornicze mieszkań
Wykres pokazuje wyraźny wzrost liczby licytacji komorniczych mieszkań w latach 2022-2023, z niepokojącym szczytem na poziomie prawie 800 przypadków miesięcznie. To był efekt trudności finansowych, które dotknęły wiele rodzin.
Na szczęście po tym okresie widać stopniowy spadek – liczba licytacji ustabilizowała się na poziomie około 400-450 miesięcznie. To znak, że podjęte działania pomocowe zaczęły przynosić efekty, ale wciąż jest miejsce na poprawę. Cel powinien być jasny: dalsza ochrona mieszkańców przed utratą dachu nad głową i wzmacnianie stabilności rynku mieszkaniowego.
Licytacje komornicze domów
W 2022 roku liczba licytacji komorniczych domów gwałtownie wzrosła, osiągając szczyt blisko 800 przypadków miesięcznie. Był to trudny okres związany z rosnącymi kosztami utrzymania i problemami finansowymi wielu właścicieli. Od 2023 roku widoczny jest spadek i stabilizacja na poziomie 350-450 licytacji miesięcznie. Choć sytuacja się poprawia, liczby te wciąż wskazują na potrzebę dalszego wsparcia dla właścicieli domów, aby ograniczyć ryzyko utraty nieruchomości.
Licytacje komornicze działek
W przypadku licytacji komorniczych działek widać wyraźny wzrost w ostatnim czasie. Po okresie względnej stabilizacji na poziomie około 450-500 przypadków miesięcznie, od połowy 2024 roku liczba licytacji zaczęła rosnąć, osiągając ponad 600 przypadków. To niepokojący trend, który może wynikać z problemów z utrzymaniem działek, rosnących kosztów czy braku planów ich zagospodarowania. Sytuacja wymaga uwagi, ponieważ może sygnalizować nowe wyzwania dla rynku gruntów i właścicieli działek.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się sytuacji w największych polskich miastach.
Licytacje komornicze Białystok
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2024-07, a maksymalna - 12 w 2024-04. Średnia liczba licytacji w tym roku (5) wskazuje na wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (4). Zeszły miesiąc przyniósł wzrost liczby licytacji (7), co jest wyższe niż średnia roczna. Wykorzystując dane zawarte na wykresie, trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że dalszy rozwój różnych form licytacji zabezpiecza udział szerokiej grupie w kształtowaniu istotnych norm dotyczących systemu wymiaru sprawiedliwości.
Źródło:
Licytacje
komornicze Białystok
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Bydgoszcz
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2021-10, a maksymalna - 13 w 2023-09. Średnia liczba licytacji w tym roku (8) utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku (8). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (7) poniżej średniej rocznej. Przyglądając się danym nieco uważniej można dojść do wniosku, że działalność kancelarii komorniczych spełnia ważne zadania we wprowadzaniu kierunków postępowego egzekwowania długów.
Źródło:
Licytacje
komornicze Bydgoszcz
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Częstochowa
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 3 w 2023-04, a maksymalna - 18 w 2023-02. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 9 w roku obecnym w porównaniu do 10 z poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (6) poniżej średniej rocznej. Przyglądając się danym zilustrowanym na wykresie, stosunkowo łatwo jest dostrzec, że stały wzrost liczby zadłużonych nieruchomości spełnia istotną rolę w kształtowaniu istotnych norm dotyczących systemu wymiaru sprawiedliwości.
Źródło:
Licytacje
komornicze Częstochowa
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Gdańsk
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2023-07, a maksymalna - 15 w 2024-10. Średnia liczba licytacji w tym roku (9) wskazuje na wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (7). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (6) poniżej średniej rocznej. Analizując przedstawione na wykresie dane nie sposób nie zauważyć, że stały wzrost liczby zadłużonych nieruchomości pomaga w przygotowaniu i realizacji kierunków postępowego egzekwowania długów.
Źródło:
Licytacje
komornicze Gdańsk
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Gdynia
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2024-07, a maksymalna - 10 w 2022-10. Średnia liczba licytacji w tym roku (4) utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku (4). Zeszły miesiąc przyniósł wzrost liczby licytacji (6), co jest wyższe niż średnia roczna. Wykorzystując dane zawarte na wykresie, trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że stały wzrost liczby zadłużonych nieruchomości spełnia istotną rolę w kształtowaniu odpowiednich warunków aktywizacji poszczególnych jednostek zaangażowanych w proces windykacyjny.
Źródło:
Licytacje
komornicze Gdynia
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Katowice
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2024-06, a maksymalna - 15 w 2023-01. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 4 w roku obecnym w porównaniu do 8 z poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (2) poniżej średniej rocznej. Wykorzystując dane zawarte na wykresie, trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że działalność kancelarii komorniczych pomaga w przygotowaniu i realizacji nowych sposobów egzekucji.
Źródło:
Licytacje
komornicze Katowice
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Kielce
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2022-07, a maksymalna - 12 w 2022-09. Średnia liczba licytacji w tym roku (5) wskazuje na wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (4). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (3) poniżej średniej rocznej. Wykorzystując dane zawarte na wykresie, trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że rozpoczęcie powszechnej akcji edukacyjnej w społeczeństwie wymaga sprecyzowania i określenia nowych sposobów egzekucji.
Źródło:
Licytacje
komornicze Kielce
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Kraków
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 4 licytacji w 2022-08, do rekordowych 21 w 2023-03. Średnia liczba licytacji w tym roku (12) utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku (12). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (8) poniżej średniej rocznej. Oceniając informacje zawarte na wykresie łatwo dojść do przekonania że aktualna struktura zaproponowana przez Krajową Radę Komorniczą wymaga sprecyzowania i określenia nowych sposobów egzekucji.
Źródło:
Licytacje
komornicze Kraków
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Lublin
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2022-02, a maksymalna - 15 w 2022-09. Średnia liczba licytacji w tym roku (7) utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku (7). Zeszły miesiąc przyniósł wzrost liczby licytacji (10), co jest wyższe niż średnia roczna. Przyglądając się danym nieco uważniej można dojść do wniosku, że aktualna struktura zaproponowana przez Krajową Radę Komorniczą umożliwia w większym stopniu tworzenie postaw uczestników postępowań restrukturyzacyjnych.
Źródło:
Licytacje
komornicze Lublin
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Łódź
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 4 licytacji w 2021-12, do rekordowych 27 w 2022-12. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 15 w roku obecnym w porównaniu do 18 z poprzedniego roku. Liczba licytacji w zeszłym miesiącu (15) odpowiada średniej rocznej, co wskazuje na stabilność rynku. W świetle danych przedstawionych na wykresie nasuwa się wniosek, iż aktualna struktura zaproponowana przez Krajową Radę Komorniczą zmusza nas do przeanalizowania systemu nadzoru nad działalnością urzędników.
Źródło:
Licytacje
komornicze Łódź
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Olsztyn
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2023-08, a maksymalna - 14 w 2024-03. Średnia liczba licytacji w tym roku (5) utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim roku (5). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (3) poniżej średniej rocznej. Wykorzystując dane zawarte na wykresie, trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że aktualna struktura zaproponowana przez Krajową Radę Komorniczą umożliwia w większym stopniu tworzenie systemu szkolenia urzędników odpowiadającemu potrzebom.
Źródło:
Licytacje
komornicze Olsztyn
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Poznań
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 1 licytacji w 2022-01, do rekordowych 24 w 2022-08. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 8 w roku obecnym w porównaniu do 11 z poprzedniego roku. Liczba licytacji w zeszłym miesiącu (8) odpowiada średniej rocznej, co wskazuje na stabilność rynku. Biorąc pod uwagę dane zaprezentowane na wykresie, widać wyraźnie że rozpoczęcie powszechnej akcji edukacyjnej w społeczeństwie spełnia ważne zadania we wprowadzaniu sposobu prowadzenia egzekucji komorniczych.
Źródło:
Licytacje
komornicze Poznań
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Rzeszów
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 1 licytacji w 2022-01, do rekordowych 17 w 2022-07. Średnia liczba licytacji w tym roku (6) wskazuje na wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (4). W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (3) poniżej średniej rocznej. Przyglądając się danym nieco uważniej można dojść do wniosku, że rozpoczęcie powszechnej akcji edukacyjnej w społeczeństwie wymaga sprecyzowania i określenia kierunków postępowego egzekwowania długów.
Źródło:
Licytacje
komornicze Rzeszów
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Szczecin
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 1 licytacji w 2021-10, do rekordowych 21 w 2022-09. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 7 w roku obecnym w porównaniu do 10 z poprzedniego roku. Zeszły miesiąc przyniósł wzrost liczby licytacji (9), co jest wyższe niż średnia roczna. Przyglądając się danym nieco uważniej można dojść do wniosku, że konsultacja z dłużnikami I wierzycielami pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania sposobu prowadzenia egzekucji komorniczych.
Źródło:
Licytacje
komornicze Szczecin
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Toruń
Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku. Minimalna liczba licytacji wyniosła w analizowanym okresie 1 w 2024-10, a maksymalna - 7 w 2023-03. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 2 w roku obecnym w porównaniu do 4 z poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (0) poniżej średniej rocznej. Przyglądając się danym zilustrowanym na wykresie, stosunkowo łatwo jest dostrzec, że stały wzrost liczby zadłużonych nieruchomości wymaga sprecyzowania i określenia nowych sposobów egzekucji.
Źródło:
Licytacje
komornicze Toruń
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Warszawa
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 8 licytacji w 2022-02, do rekordowych 44 w 2022-08. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 24 w roku obecnym w porównaniu do 25 z poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (20) poniżej średniej rocznej. Oceniając informacje zawarte na wykresie łatwo dojść do przekonania że stały wzrost liczby zadłużonych nieruchomości pomaga w przygotowaniu i realizacji sposobu prowadzenia egzekucji komorniczych.
Źródło:
Licytacje
komornicze Warszawa
Monitor Przetargów, Adradar.
Licytacje komornicze Wrocław
Odnotowaliśmy znaczące wahania, od minimalnej liczby 3 licytacji w 2024-08, do rekordowych 23 w 2022-09. Obserwujemy spadek średniej liczby licytacji z 7 w roku obecnym w porównaniu do 10 z poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu odnotowano spadek liczby licytacji (6) poniżej średniej rocznej. Przyglądając się danym nieco uważniej można dojść do wniosku, że rozpoczęcie powszechnej akcji edukacyjnej w społeczeństwie przedstawia interesująca próbę sprawdzenia nowych sposobów egzekucji.
Źródło:
Licytacje
komornicze Wrocław
Monitor Przetargów, Adradar.