Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?


W czerwcu 2020 r., na 37 portalach monitorowanych przez Adradar, pojawiło się 526190 ofert wynajmu nieruchomości: 404495 mieszkań, 18180 domów oraz 103493 lokale użytkowe. Zdecydowaną większość ogłoszeń (prawie 73%) stanowiły duplikaty. Niechlubnym rekordzistą w był serwis Gumtree, gdzie unikalne oferty stanowiły zaledwie niecałe 8% wszystkich opublikowanych ogłoszeń.


Ogłoszenia wynajmu nieruchomości w czerwcu 2020

– W ciągu roku w polskim internecie pojawia się kilka milionów ogłoszeń nieruchomości. Niektóre oferty, zwłaszcza w segmencie domów, mają kilkuletni czas życia. Bez narzędzi do analizy Big Data trudno byłoby przeanalizować te dane i wyciągnąć sensowne wnioski – mówi Tom Potański, CEO firmy DevsData.

Rok 2020 jest pod wieloma względami wyjątkowy. Na rynek dawno nie trafiło tak wiele mieszkań do wynajęcia. Analitycy dopatrują się głównej przyczyny tego stanu rzeczy w gigantycznym załamaniu w obszarze najmu krótkoterminowego, a także wstrzymaniem zajęć na uczelniach. Trudności w znalezieniu najemcy powodują, że ogłoszenia są przechwytywane przez agencje nieruchomości i niemiłosiernie powielane. Dlatego wyraźnie widać, jak ważne jest właściwe odfiltrowanie duplikatów. Bez niego użytkownicy, którzy na bieżąco szukają interesujących ofert, musieliby niepotrzebnie przebijać się przez niemal 400 tys. ogłoszeń, które już wcześniej widzieli.


Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia? Ranking portali nieruchomości

Portal Procent ogółu dostępnych mieszkań
1. OLX 43%
2. Gumtree 28%
3. OtoDom 25%
4. Morizon 25%
5. Domiporta 21%


Ogłoszenia mieszkań do wynajęcia są bardzo rozproszone. Skupiając się na jednym portalu ryzykujemy, że umknie nam ponad połowa oferowanych mieszkań, ogłaszanych w innych serwisach. Aplikacje takie jak Adradar są rozwiązaniem tego problemu. System wysyła powiadomienia o interesujących nas mieszkaniach nawet w ciągu 8 minut od ukazania się w Internecie, niezależnie od tego na jakim portalu zostały opublikowane. Sprawi to, że będzie można umówić się na oglądanie mieszkania jako pierwszy i zgarnąć okazyjną ofertę. Co ciekawe powiadomienie o ofercie otrzymujemy tylko raz – nawet jeśli jest ona powielana na różnych portalach, przez wiele agencji nieruchomości.